مثل نامه- گوته

مثل نامه


از آسمان قطره بارانی در دریای پرموج فروافتاد.امواج دریا به گوشش سیلی زدند و آزارش دادند.ولی خدا صبر و امید قطره خرد را با لطف بی پایان خویش پاداش داد و او را در میان صدف نهاد.از آن پس، مروارید غلتان بر تاج امپراتور ما جای دارد و درخشندگی و جلوه گری می کند.

در خاموشی شب،بلبل بانگ برداشت و آواز شبانه اش به عرش خداوند رسید.خدا نغمه بلبل را شنید و به پاداش آن،در قفسی زرینش کرد و به او روح نام داد.از آن پس،مرغ روح در قفس تن زندانی است،ولی همچنان گاه و بیگاه نوای دلپذیرش را سر می دهد.

مرواریدی که از دیگر مرواریدها زیباتر و اصل تر بود، به گوهری(جواهرساز)چنین گفت:اکنون که مرا از صدف درآورده ای،سینه درخشانم را سوراخ مکن و کنار دیگر خواهران ناچیزم جای مده.
گوهری به او گفت:مرا ببخش،زیرا من اکنون جز به فکر سود خویش نمی توانم بود.اگر با تو ستم نکنم و سینه سیمینت را نشکافم،چگونه گردنبندی لایق سینه های سیم تنان توانم ساخت!

قران پر طاووسی دیدم.به شادی به او گفتم:ای بدیع ترین شاهکار آفرینش،به این جای مقدس خوش آمدی.در جمال تو چون رخساره اختران سپهر،آیت قدرت ازلی هویداست."او" که کائنات را با همه عظمتش چون ذره ای در زیرپای خویش دارد.تو،پر سبک را،چنان با جمال خویش آراسته که حتی پادشاهان جرات تقلید از این صفحه پر نقش و نگار را در خود نیافته اند.ای آیت جمال ازلی،در این معبد مقدس که پناهگاه توست،شاد و آرام زی!

مردمان جهان از خرد تا بزرگ،تارهای سست از آرزوهای گران بر گرد خویش می تنند،و خود،عنکبوت وار میان آنها جای می گیرند.ناگهان ضربت جادویی این تارهای سست را از هم می گسلد،آنگاه همه فغان بر می آورند که کاخی آراسته به دست ستم ویران شده است.

آدم را در خوابی سنگین یافت و آهسته
حوایی کوچک در کنارش نهاد.وقتی که اندکی دور شد و آن دو را در قالب زمینی خویش در کنار هم خفته دید،از این دو نمونه بدیع آفرینش خویش به خود بالید و زیر لب گفت:این است اشرف مخلوقات!
پس عجب مدار اگر دیدار زیبارخان ما را اسیر اشتیاق کند و روحمان را به آستان جمال خداوندی بالا برد، زیرا در آن دم که ما به چشم ستایش در آنان می نگریم،در حقیقت،در دل شاهکار آفرینش خدا را می تاییم.

 

/ 4 نظر / 9 بازدید
مهرداد

سلام دوست خوبم ممنونم از اظهار محبت شما ......................................... راستش مطالب اندکی که در این وبلاگ می نویسم خلاصه مطالب بزرگتری است که در دست تهیه و تدوین دارم و اگر خداوند فرصتی به بنده بده در آینده آنها را در جاهای مختلف علی الخصوص روزنامه ها که البته خیلی از آنها را چاپ کردم به چاپ می رسانم . .............................. ممنونم از قبول لینک . من شما رو لینک کردم شما هم اگر انجام دادین به من اطلاع بدین ممنونم ...................................... مطلبی که از گوته انتخاب کردین بسیار آموزنده و خاطره انگیز است دوست خوبم موفق باشی بدرود

غزاله

سودی جونم نميگی منم دل دارم برای خوندن نوشته هات يعنی ازمن بدت مياد باچه شوقی اومدم بگم به روزم

غريبه

سلام بهتون تبريک ميگم بابت انتخاب اين متن زيبا نوشتهاتون خيلی زيبا هستند. ممنون از اينکه بهم سر زديد. اميدوارم که تو همه مراحل زندگيتون سلامت و شاد باشيد